Traineeships in Brussels and Luxemburg

For all past, present and future stagiaires doing their internship in the European institutions

HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
jovichr

PostSubject: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Thu Sep 25, 2014 7:42 pm

Hello future trainees  Cool

Anyone from ex Yugoslav republics or anyone who speaks Bosnian/Croatian/Serbian?

I suggest to those trainees who either come from ex Yugoslav republics or speak B/C/S language to use this topic in other to exchange information or experiences related to following March 2015 Traineeship program  Smile

Also, this topic can be very useful for those trainees who successfully pass (pre)selection procedure and get the chance to work for EC, to reunion in finding an appropriate accommodation for living together  Wink

For the beginning, I propose each other to introduce ourself including the information where we come from  Very Happy  In my case, I come from B&H, 29 years old and PhD student of law  Wink

Naravno, konverzacija se moze nastaviti i na maternjem jeziku  Very Happy

Veliki pozdrav za nase  Very Happy

R.
Back to top Go down
View user profile
AnasAudeh

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Sun Sep 28, 2014 3:37 pm

Dobar dan,

Ja sam Anas Audeh iz Srbije i predao sam za prakciju u Evropsku Komisiju, nadam se da postignem preselekciju kao sto se nadam i vama isto.

Ja sam zavrsio magistraturu o (European Union Relation) u Kipar, imam 27 godina, I zivim u Palestinu tamo gde sam zavrsio srednju skolu i fakultet.

Drago mi i prijatno.
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Sun Sep 28, 2014 7:13 pm

Neka nam je sa srecom Anas Audeh...  Very Happy  Ne preostaje nam nista drugo nego da cekamo novembar i prve informacije od Evropske komisije...

U svakom slucaju, sretno svima Wink

If someone thinks this (b/s/c) conversation could be also translated in English (because of other non b/s/c speakers), please do not hesitate to tell me... It will not bother me at all... Wink

R.
Back to top Go down
View user profile
mariborerasmus

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Sun Sep 28, 2014 9:02 pm

Pozdrav drugari!

Ja sam Mirko iz Srbije, imam 25 godina i tek sam LLB (Bachelor of Laws) jer sam dugo bio na razmenama u inostranstvu. Prvi put sam konkurisao za Traineeship.

Interesuje me da li se mi iz Srbije/B&H( i ostalih non-EU zemalja) svrstavamo u kategoriju 'others', dakle sa ostatkom sveta?
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Sun Sep 28, 2014 9:07 pm

Pozdrav Mirko Cool

Koliko je meni poznato, i koliko sam uspio da probuniram u starim postovima u kojima su nase kolege puno toga vec napisale, navodi se da mi ulazimo u kategoriju "non EU" ali da se ipak prednost daje kandidatima iz zemalja koje su u procesu pristupa EU dok se jedan (mislim manji) broj ostavlja i drugim zemljama...

To je ono sto sam ja uspio da pohvatam u starim postovima...
Back to top Go down
View user profile
AnasAudeh

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Wed Oct 01, 2014 12:12 am

Pozdrav Prijatelji,

Ja mislim da jeste tesko da se dobiti tako dobru priliku kao i ostale Evrpske zemlje, ali zato ja sam predao za tri prakcije zajedno racunajuci Evropska komisija, Evropski parlament i komitet regiona, pa mozete i vi tako da povecate vasu sansu.

sretno svima.
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Thu Oct 16, 2014 7:48 pm

Hej ekipa,

Za sada sam prosao prvu stepenicu do Evropske komisije Wink Prosao sam "pre-identification" proceduru Smile

Sta je sa ostalim kolegama? Ima li jos neko sa Balkana da je prosao ovu prvu fazu?

Veliki pozdrav svima Wink

R.
Back to top Go down
View user profile
vega.ray

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Sun Oct 26, 2014 11:59 pm

Veliki pozdrav svima iz Crne Gore! Smile Ovo mi je vec treci put da ulazim u pre-selection. I never lobbied do sada, I mislim da je to velika greska. Jedan drug iz EC mi je rekao da se to mora inace nista od traineeship-a (makar u mom DG-u). How about you? Koji je vama put da se prijavljujete?
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Tue Oct 28, 2014 9:50 pm

Vega.ray, pozdrav iz BiH.

Meni je ovo prvi put da se javljam u ovaj program. Bio sam revnosan pa sam dobro iscitao sve postove u prethodnim grupama pa sam dosao do zakljucka da nema pravila u vezi lobiranja niti je garancija da ces dobiti priliku ako lobiras ili obrnuto. Bilo je ljudi koji su lobirali u npr. 4 DG-a iz kojeg nisu dobili ponudu dok je neko iz 5-og DG-a dao ponudu na koju je kandidat pristao. Ima situacija da kandidat nije uopste lobirao a dobio je ponudu itd... Valjda je sve u Bozijim rukama i cinjenici za koje DG-e si zainteresovan i kakav ti je background.

Ja sam zainteresovan za one DG-ije koji imaju neposredno veze sa pravnim poslovima, posebno DG za pravdu, DG za ljudska prava (pravo na drzavljanstvo), DG za oblast rada, DG za prosirenje itd... Ako udjem u BB, pocinjem sa lobiranjem u ovim DG-jevima... Ne znam koliko cu uspjeti, ali vrijedi pokusati... Prije toga se treba malo i pripremiti u vezi tematike kojom se DG-i konkretno bave. Nikad se ne zna kad ce biti poziv iz Brisela na intervju Wink

Kakvo je tvoje misljenje? Imas li poznanika iz CG koji su prosli kroz Traineeship?

Pozdrav,

R.
Back to top Go down
View user profile
vallisaurea

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Wed Oct 29, 2014 1:20 pm

Hi future trainees!

I live in Austria - originally I'm from Bosnia and Herzegovina!!!

I've been pre-selected yaay!

:-))
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Wed Oct 29, 2014 1:22 pm

Vallisaaurea, dobro dosla Wink

Nadam se da cemo imati priliku saradjivati u Briselu Very Happy

R.
Back to top Go down
View user profile
vallisaurea

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Wed Oct 29, 2014 1:34 pm

vidim da si i ti prosao dalje?

ja sam se spontano aplicirala i prosla ...tako da ne znam tacno sta ljudi misle sa 'lobbying'? :-/
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Wed Oct 29, 2014 1:50 pm

Nekoliko postova ranije sam bas pisao na temu lobiranja i ne znam sta je pametno. Ja cu sigurno lobirati i sigurno ce to biti DG vezani za pravo a da li ce uspjeti, ostaje da vidimo Wink

Sto se tice apliciranja, ovo mi je prvi put. Kontam da iz BiH ima malo ljudi koji su se javili pa sam u tom kontekstu odmah i prosao, mada to je samo ulazak u BB, s tim da nisam siguran da li cu i dobiti sansu za Traineeship program. Ostaje da vidim Very Happy

Ti?
Back to top Go down
View user profile
vallisaurea

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Wed Oct 29, 2014 1:57 pm

Ja sam se zadnji dan prijavila i nakon toga sam tek skontala da se ljudi vec vise puta aplicirali i nisu prosli tako da sam bas ponosna da sam makar prosla prvu rundu hehe

Pa dobro onda cu i ja probati taj 'lobbying' ako prodjem u BB, do sad nismo jos u BB. Ovo bas sve dugo traje, gdje si iz bih?

Sta kazes da napravimo group march traineeship 2015 na facebook?!
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Wed Oct 29, 2014 2:00 pm

Ideja za fejzbuk grupu je super. Ja sam to nekada ranije nesto kontao da radim ali sve mislim, rano je... Valjda kad udjemo u BB onda vise i nije rano... Tad pocinje borba Very Happy Sto se mene tice, napravi post sa tom tematikom, objavi da si napravila facebook grupu i da se tamo selimo Very Happy

Ja sam iz Bijeljine. Ti?
Back to top Go down
View user profile
vallisaurea

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Wed Oct 29, 2014 2:07 pm

Super. Uradicu to! U Novembru ce mo saznati da li smo uspjeli fix u BB ili ne. Hajmo svi koji su preselected na facebook. ja sam iz sanskog mosta!! vidimo se na face. :-)
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Wed Oct 29, 2014 2:14 pm

Vazi... Napravi grupu, okaci novi post na engleskom da vide i ostali kandidati pa se selimo na fejs Very Happy

R.
Back to top Go down
View user profile
HatulaLevana

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Thu Nov 27, 2014 9:29 am

Drugari,

poz iz Srb! Sta se desilo sa ovim forumom? Jeste se preselili na fejs? Ne mogu da vas nadjem!

Jeste usli u ovu lepu plavu knjigu? Citam o lobiranju i ne znam sta da mislim: smarati ili ne smarati, pitanje je sadeee!!
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Thu Nov 27, 2014 9:37 am

Pozdrav Very Happy

Ja sam u FB grupi od pocetka Very Happy

Takodje, pisao sam i tamo oko lobiranja. Ja sam za dan dobijanja informacije da sam usao u BB (tj. za juce) imao spremljene mailove i njih sam juce i poslao odmah po prijemu pozitivnog odgovora Very Happy

Sad cekam dalje odvijanje situacije Very Happy

Ti?

R.
Back to top Go down
View user profile
HatulaLevana

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Thu Nov 27, 2014 9:55 am

A koja je to fb grupa? Ona na engleskom ili ima neka za ex ju posebna?

Ja sam tek sada videla mejl da sam usla u bb i saznala oko lobiranja. Alal ti vera na organizaciji!

Jednu stvar ne kontam oko lobiranja, ajd' pliz reci mi tvoje misljenje posto vidim da si extra organizovan po pitanju ovoga. Ja max mogu da spadnem u 2dg: research ili eurostat. Drugi nece ni otvarati moj cv. Meni je manje vise sve jedno u koju od dve bih upala. Sa druge strane, u ove dve oblasti ono sto ce gledati jesu publikacije/motivaciono pismo na osnovu kojih ce odmah znati koji je moj nivo znanja statistike i konkretno znanje sotwera, itd. To sto ja njemu napisem mejl kako sam jako pametna i bas zelim sa njima da saradjujem nece nadoknaditi publikaciju ili znanje nekog stat. programa. Ko je vise expert, ima vise sanse: 1+1 je dva. Zar ne?
Ili mislis da u svakom slucaju moze da ti doda nesto?

o i p.s. citam sada da za nas non-eu ili ti marsovce, datumi izlaze kasnije? bas fino. sta je to logika, prvo 1st class citizens pa onda ovi extraterrestrial?:/
Back to top Go down
View user profile
Dzouzi

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Thu Nov 27, 2014 9:58 am

Ćao svima. Srećno.
Back to top Go down
View user profile
jovichr

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Thu Nov 27, 2014 3:43 pm

HatulaLevana wrote:

Ja sam tek sada videla mejl da sam usla u bb i saznala oko lobiranja. Alal ti vera na organizaciji!

Jednu stvar ne kontam oko lobiranja, ajd' pliz reci mi tvoje misljenje posto vidim da si extra organizovan po pitanju ovoga. Ja max mogu da spadnem u 2dg: research ili eurostat. Drugi nece ni otvarati moj cv. Meni je manje vise sve jedno u koju od dve bih upala. Sa druge strane, u ove dve oblasti ono sto ce gledati jesu publikacije/motivaciono pismo na osnovu kojih ce odmah znati koji je moj nivo znanja statistike i konkretno znanje sotwera, itd. To sto ja njemu napisem mejl kako sam jako pametna i bas zelim sa njima da saradjujem nece nadoknaditi publikaciju ili znanje nekog stat. programa. Ko je vise expert, ima vise sanse: 1+1 je dva. Zar ne?

o i p.s. citam sada da za nas non-eu ili ti marsovce, datumi izlaze kasnije? bas fino. sta je to logika, prvo 1st class citizens pa onda ovi extraterrestrial?:/

Radi se o FB grupi koja je na engleskom jeziku. Tu mozemo postaviti neki post na BSC jeziku pa u okviru komentara nastaviti komunikaciju po vaznim temama...

Sto se tice tvog pristupa DG-u, misljenja sam da svaki lobbying mail treba da ima nekoliko kljucnih elemenata: Uvod (ukratko o tebi), razrada (zasto biras taj DG + koje su tvoje kvalifikacije koje te cine pravom osobom za taj DG), zakljucak (kako te mogu kontaktirati). Naravno, osoba koja ima vise iskustva i vise relevantnog akademskog obrazovanja imace prednost nad onim drugim koji je tu slabiji itd... Ja sam kod svakog maila navodio kljucne reference iz mog CV-a koje su vezane za rad tog DG-a... Ne znam da li je to najispravnije i najbolji pristup, ali sam tako radio Very Happy

Back to top Go down
View user profile
merimeri

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Thu Nov 27, 2014 6:25 pm

HatulaLevana wrote:

Draga Hatula!

Iako baš ne vidim smisla grupiranja po jeziku, pa nisam pretjerano posjećivala ovaj post, čovjek u nervozi predledava štošta, pa sam sam uočila i ovaj tvoj komentra pun dilema. Bilo mi je žao ne ohrabriti te da lobiraš prvenstveno zbog toga jer je tom lobiranju svrha amo da skreneš pažnju na sebe i olakšaš posao zaduženima da odaberu stažiste. Ljudima koji biraju znatno mailovi znatno olakšavaju posao jer ne moraju pregledati par tisuća shorlistanih u bazi podataka. Nadalje, apropos publikacija i stručnih znanja: posao stažista nije na razini odovornosti jednog zaposlenika u DG_u i tvoj će rad biti jako nadziran stoga nisu potrebne vrhunske kvalifikacije. Ne opterećuj se time. To što si šhorlistana znači da imaš dovoljne kvalifikacije a nadalje je samo potrebno da malo šarmiraš i "potegneš za rukav". Znam, da sama ideja o lobiranju može biti izuzetno odvratna, kao što je meni bila i donedavno bih svakako bila protiv, no na tuđem iskustvu naučila sam da je to svakako bolja opcija (bolje tuđem nego svom).

Hajd, sretno!!
Back to top Go down
View user profile
Dzouzi

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Thu Nov 27, 2014 6:46 pm

Može da se lobira i pristojno i odmereno. Objektivno, bez lažne skromnosti. Smile Bitno je ostaviti utisak potpune svesti o svojim prednostima i manama. Takođe mislim da ne treba više da misliš o kvalifikacijama, očito je da im odgovaraju. Srećno i od mene.
Back to top Go down
View user profile
HatulaLevana

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Fri Nov 28, 2014 6:57 am

Hvala vam puno na svim vasim savetima! Iako i dalje nisam pro laobiranja, ipak ste me ubedili Smile
ajd deder, da lobiramo onda!

Puno srece svima! Smile
Back to top Go down
View user profile
Kijara

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Mon Dec 08, 2014 2:42 pm

Bok svima,

evo me! Teoretski ne bih morala pisati ovdje jer sam dobila staz od EP-a a ne od EK-a, ali nema veze. Od kada cete svi biti u Luksemburgu? Ja cu se iseliti 2.1.

Osim toga, ja sam iz Italije a BCS mi je najdrazi jezik - zivjela sam u Hrvatskoj a bila po svuda na Balkanu Smile
Back to top Go down
View user profile
HatulaLevana

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Mon Dec 08, 2014 2:53 pm

Ciao Chiara, piacere averti qui. Tanti saluti baresi:D

EK daje rezultate tek u polovinom januara,... ne verujem da ce se iko seliti ranije alla cieca hehe
Back to top Go down
View user profile
Kijara

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Mon Dec 08, 2014 9:05 pm

Kuzim... Drzim fige za sve vas onda. Bilo bi mi drago da se druzimo kad budemo tamo!
Back to top Go down
View user profile
Dzouzi

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Fri Jan 16, 2015 2:04 pm

Ćao svima.

Ne mogu da nađem informaciju o vizi za boravak duži od 3 meseca u Briselu. Belgijska ambasada u Beogradu nije od pomoći (daju mi linkove ka sajtovima gde nema informacije).

Kako ste vi to rešili?
Back to top Go down
View user profile
Pajarita

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   Sun Apr 26, 2015 10:42 pm

Pozdrav svima, ja sam za iz prvog uspela da budem pre-identified za oktobar 2015. Prijavila sam se kao EU kandidat. Planiram lobby obavezno, DG poljoprivreda ili bio gde za external relations.

Pozdrav svima!
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language   

Back to top Go down

Anyone from ex YU or anyone who speaks B/C/S language
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ranil Speaks About Salman Khan & Shahrukh Khan
» Full Event: Donald Trump Speaks at Values Voter Summit in DC 9/9/16
» FULL EVENT: Donald Trump Speaks at Retired American Warriors PAC Event 10/3/16
» Trump Speaks to Presidents of Russia and China
» U.S. president-elect, in break with practice, speaks to Taiwan's leader